Yaşam seçimlerimizle ilgili önemli bir karar aşamasındaysak ancak ne yapacağımızı bir türlü bilemiyorsak

Er ya da geç hepimiz önemli kararlar vermeliyiz.İyi seçimler yapmak için bize sunulan farklı seçenekler hakkında düşünmek için zaman ayırmak yararlıdır.Ve bir kez karar verdikten sonra bu karara sıkı bir şekilde tutunmalı,gereksiz yere istifade etmekten kaçınılmalıdır.Dikkatli bir şekilde düşündükten sonra,doğru yönü bulduğumuzu hissettiğimizde,sıkı sıkıya sarılmalıyız kararımıza.Uzun süreli kararsızlık gücümüzü dağıtır,düşüncelerimizi ve duygularımızı rahatsız eder.Bu rahatsızlıklar irademizi azaltır.Kararsızlık soldan sağa yalpalanma etkisine sahiptir.

Bir işe girmek,bir ilişkiye son vermek,sabah ne giyeceğimizi bilmemek..ya da o ayakkabının hangi rengini almak?Kararlar,kararlar..İyi bir karar vermek için bazen biraz yardıma ihtiyaç duyabiliyoruz.

Baskı hissettiğinizde ve bir kararın imkansız olduğu durumlarda,şüpheniz olduğunda duraklayın. Durma,bir çözüm ya da seçim ile ilgili bilgileri düşünmek,hissetmek ya da işlemek için daha fazla zaman sağlamanın temel görevidir aslında.

Kararlarımızın çoğunu,içsel bir hakikati ödüllendiren sezgisel bir tepkiden yapıyoruz.Yine de aceleyle verilen kararlar,o iç hakikat ile temasa geçmek için gerekli zamana sahip olmayabilir.Bu durumda kendinize karar vermek için zaman ayırın,kendinizi duraklatmaya alıştırın.

Karar veremediğiniz bir durumdaysanız o anda hiçbir şey yapmayın. Duraklama zamanı ‘karar verme’ stresinizi azaltan en iyi yöntemdir, gerekli iç veya dış doğrulamayı aramanızı sağlar. Eğer gerçekten çıkmazda olduğunuzu hissediyorsanız yetkili kişilere danışın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir