Çift ilişkilerinde anlaşmazlık halinde ne yapmalı?

En iyi ilişkilerde bile kavga vardır ve bu, hiç de kötüye işaret değildir. Tam tersine: Asla kavga etmeyen çiftlerde tutku ve yakınlık olup olmadığı sorusu sorulur. Burada önemli olan iyi bir kavga kültürü geliştirmektir. Bunu yaparken birkaç kural bize yardımcı olabilir:

1)KAVGAYI MÜMKÜN OLDUKÇA HIZLI ŞEKİLDE KESMEK VE AYRI ODALAR ARAMAK

Kavga halinde beynimizdeki otomatikleşmiş süreçler davranışlarımızı kontrol ederler. Yani temelinde,  sağlıklı yetişkin modunda değilizdir. Kavga sırasında stres altındayızdır. Bir şekilde savaştayızdır. Kişi artık karşısındakini hiç dinleyememekte ve sadece bir sonraki ateşi ne zaman açarım diye beklemektedir. Sonrasında bunun için üzülürüz. Ama, söylenmiş olan söylenmiştir.

Ne yapılmalı; Kim önce çiftin karşılıklı bir atışmaya kaydığını fark ederse, acil durum frenini çeker. Bu, çok söz olmadan önyargısız olmalıdır. Ya önceden üzerinde anlaşılmış bir işaret yada “bu bizi ileri götürmüyor – bir mod döngüsündeyiz. Gel şimdi buna bir ara verelim” gibi bir cümleyle olabilir. Sonrasında her iki tarafta başka yorumlar yapmadan (bu zor olsa da) ayrı odalara giderler. Diğerinden birşey duymamak veya onu görmemek önemlidir.

2)İÇSEL OLARAK MESAFE KOYMAK VE SAĞLIKLI YETİŞKİN MODUNA GEÇMEK

Bu moda geçmek için çevredeki uyaranları değiştirmek yararlıdır. “Başka bir odaya gitmek yada evin etrafında bir tur atmak” bunun için iyi örneklerdir. Biraz mesafe alındıysa, kişinin kendisiyle iyi bir arkadaşın yapacağı şekilde konuşması yardımcı olur. Her şeyden önce, konu hakkında bir şey yapmamak , bunun yerine duygular yeniden aşağı doğru ayarlanana kadar beklemek, meşgul olmak gibi nötr işlerle uğraşmak ve böylece kafadaki başka örüntüleri aktive etmek yardımcı olur.

3)YENİDEN TARAFSIZ VE SEVGİ DOLU BİR ŞEKİLDE EŞİNİZE YAKLAŞAN SİZ OLUN

Eğer yeniden “sakinleştiyseniz” lütfen boşuna gurur meselesi yapıp eşinizin ilk adımı atmasını beklemeyin. Her iki tarafta böyle düşünürse bu çok uzun sürebilir. Bu bir sevgi hareketidir ve eşiniz bunun için size teşekkür edecektir. Eğer eşiniz henüz hazır değilse sakin tepki  verin ve ona daha fazla zaman tanıyın. Bana danışmaya gelmiş bir çift, “ilişki trafiğini” yönetmek için çok orijinal bir fikir geliştirdiler: İlişki trafik lambası.

Ali; yeşil,sarı,kırmızı alanlar içeren bir trafik ışığı yapar ve bunu her ikisi de kapılarına asar. Kalın bir ataş her ikisininde o an hangi ruh durumunda olduklarını gösterir: Kırmızı şu anlama gelir: Sessizlik istiyorum. Sarı:Biraz daha zamana ihtiyacım var. Yeşil:İçeri girebilirsin. Bu, her ikisine de güven verir.

Bunu uygulamak özellikle kriz dönemlerinde, güven yakın geçmişte sarsıldıysa zordur. Ama ilişkiler bu insiyatif ve fedakarlıkla yaşar. Kavga ve gurur burada iyi danışmanlar değildir. Yaraları iyileştiren sevginin gücüdür. Tıpkı, çocuklarımıza kızmamıza rağmen her zaman affetmemiz gibi.

Eğer yeniden kavga etmeye eğiliminiz varsa ve diğerinin henüz hazır olmadığını ve yeniden incindiğini fark ederseniz; durun özür dileyin, bir adım geriye gidin. Bir şeyi zorla elde etmemeyi deneyin. Olgunlaşmadan önce elmayı ağaçtan almayın. Bir süre sonra kendiliğinden düşecektir. Sabır önemlidir. Zamanlama neredeyse herşeydir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir