Geleceğe yönelik karamsarlık, umutsuzluk duygularımız yoğunsa

Kısaca açıklarsak;

-Aşırı sorumluluk hissetme; aşırı sorumluluk hisseden kişiler de başkalarının sorumluluklarını üstlenme, sorumlulukları yerine getirememenin baskısı bireyin mutsuz olmasına neden olabilmektedir.

-Bağımlılık; Kendine yetemeyen, karşılaştığı sorunları kendi başına çözmekte zorlanan kişiler dışsal desteklere çok fazla ihtiyaç duyarlar. Süreçler bekledikleri gibi ilerlemediğinde yeterli desteği göremediklerine inandıklarında kolayca mutsuz olurlar. Bu duygularla baş etmekte zorlanırlar.

-Güvensizlik; Kendine ve çevresine güven duymakta zorlanan kişiler günlük yaşam içindeki olumsuzluklarda ve stresli durumlardan kolay etkilenirler.

-Titizlik; İnsanlara olaylara ve çevresine özenli ve dikkatli davranan kişiler, insanlardan da benzer tutum içinde olmalarını beklerler.

-Kendini kolayca suçlama eğilimi; Yaşadıkları olaylar için bazı kişiler kendini aşırı suçlama eğilimindedir. Buda hem kendilerine saygısını azaltmakta hem de olumsuz düşüncelere neden olmaktadır. Bu özelliklere sahip bireyler insanları kırmamaya özen gösterirler, çevresindeki insanlara karşı duyarlıdırlar, kendisi ve çevresinden beklentileri yüksek, mükemmeli arayan kişilerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir