Kendinizi eşinize bağımlı kılmayın. Mutluluğunuzu kendi elinize alın!

Hiç kimse dünyaya kasten kötü insan olarak gelmez! Küçük, büyük yoksunluklar ve incinmişlikler yaşanmıştır. Sakin bir akşamda eşinizin hayat anılarını, hikayelerini ayrıntılı şekilde anlattırın. Eşinizin sizden önce yetiştiği büyüdüğü atmosfer hakkında bilgi edinin. Eşinize bir sonraki sefer kızdığınızda yaşam öyküsünü düşünün ve gözünüzün önüne oyun çocuğunun kızgın yüzünü getirin. Eşinizin geçmişine yüzeyden en derine kadar bakın. Bugünün aşırı telaficisinin arkasında geçmişin incinmiş çocuğunu görün. Böylece sizin için sağlıklı yetişkin modunda kalmak daha kolay olur. Başarılı bir eş ilişkisi için, güncel başa çıkma modundan öte, onun arkasında yatan çocuk moduna bakabilme yeteneği merkezi önem taşır.

Eşinizin yaralanabileceği noktalara basmaktan vazgeçerek, eşinizin işini kolaylaştırabilirsiniz. Sevgi, bunlardan cömert şekilde vazgeçmektir. Yani şöyle cümleler dilinizin ucunda bile olsa onları yutun: “Gittikçe babana benziyorsun” , “Sanki senin annen çok güzel yemek yapıyor”. Eğer eşinizin çocukken azarlandığını (hatta dövüldüğünü) biliyorsanız ona bağırmayın. Gerektiğinde belirli tahrik kelimelerinden ve jestlerinden vazgeçin.

Gazdan ayağınızı çekin. Güçsüz yanlarınızı itiraf edin.

Vazgeçmeniz gereken şeylerden sonra şimdi de size olumlu olarak yapabilecekleriniz konusunda birkaç teşvik verelim.

  • Eşinizde takdir ettiğiniz şeylerin bir listesini yapın. Bir sonraki ikili görüşmenizde veya gündelik hayatta da şu şekilde geri bildirimler verebilirsiniz. “Spontan olmanı seviyorum”, “Tamirat işlerinden anlıyor olman harika bir şey”, “Her zaman olumlu taraftan bakman beni de mutlu ediyor” veya “çok iyi bir zevkin var”. Bu, günlük hayatın maratonu içindeki yağdır.
  • Sakin bir şekilde oturun ve eşinizin ilişkinin başındaki görüntüsünü gözünüzün önünde canlandırın. O hayalin içine girin ve o an oluşan hissi algılayın. Gerekirse o zamana ait fotoğrafları da elinize alın. Hisler yeraltında hâlâ canlıdır. Bu hisler size ilişkinizin potansiyelini gösterir. Daha sonra yavaşça günlük bir kavga durumunu düşünürken, olumlu hissinizle kalın. Ama bunu o kadar yavaş yapın ki o his kaybolmasın. Şimdi, sıcak-sevgi dolu o duygu ile bu kavga için bir çözüm bulmayı hayal edin.
  • Eşiniz sizi yine kızdırıyorsa tanıdığınız tüm erkek ve kadınları sırasıyla aklınızdan geçirin. Şimdi bu somut eşlerden hangisiyle gerçekten daha fazla beraber olmak isteyebileceğinizi sınayın. Ama tüm sonuçlarıyla! Genelde, bu elemeden arta kalan çok fazla kişi olmaz. Bu, eşinize eleştirel bakışınızı biraz yumuşatabilir.
  • Bunu tam tersinden de ele alabilirsiniz. Gözlerinizi kapatın ve mutlu olmak için eşinizle yaşamak isteyebileceğiniz bir durumu hayal edin. Ve sonra düşünün, somut olarak bunu engelleyen şey nedir? Eşinizle yapacağınız bir sonraki ikili görüşmede bu engeli bertaraf etmeyi deneyin.
  • Mutsuzsanız, kendinizi eşinize çok bağımlı kılmayın. Yani, mutluluğu kendi elinize alın. Eğer eşiniz kendini geri plana atılmış hissederse, ona eşlik etmeyi teklif edin.

Hangi insanla bir adada yalnız kalmak isterdiniz? Eğer bu sorunun cevabı eşiniz değilse muhtemelen yanlış bir ilişkidesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir